Kaktusy

22. 06. 2017 I když o kaktusech a sukulentech můžeme říci, že se jedná o nenáročné rostliny. Je jim třeba vyhovět v některých nárocích na pěstování.
Vyhovují jim teplé a suché prostředí - raději mají slunce, nežli vodu. Ovšem opatrně po zimě, kdy je nutné rostlinu postupně zvykat na přímé oslunění. Zalévání provádíme k večeru, kaktus a sukulent upřednostní zalévání jednou pořádně, než často a mírně. Zálivku můžeme uskutečnit po úplném vyschnutí květináče (zpravidla po 1 – 2 týdnech). Nejlepší vodou je voda dešťová, pokud ji nemůžeme mít, používáme odstátou, raději měkkou vodu.

DSC_3596.JPG

Sice milují světlo, ale u jižních oken doporučujeme nenechávat přímo na parapetech, ale na vzdálenějším přístupu, aby se od sluníčka nespálily. Při pěstování ve sklenících u teplot nad 35° C je dobré kaktusům větrat.
Ze substrátu jim vyhovuje materiál zvyšující propustnost, nejvíce minerální drť, ostrý písek či škvára smíchaná s kvalitní zahradní zeminou.
Kaktusy připravujeme na přezimování od konce léta, kdy jim postupně zmenšujeme zálivku, ale stále jim dopřáváme dostatek světla. Přes zimu necháváme kaktus přezimovat v chladných místnostech, kde by se měla pohybovat teplota od 5°C  do 12°C, tyto místnosti by neměli být moc vlhké. Takto umístěné kaktusy nemusíme vůbec zalévat. Pokud kaktus nenecháváme přezimovat, dáváme pozor na teplotní šoky – výkyvy teplot od radiátoru a větrání. Doporučujeme zazimované kaktusy kontrolovat, tak 1x za dva týdny kvůli případným hnilobám. V zimě kaktus nesmí růst. Scvrknutí nevadí, v růstu vodu rychle doplní.