Čemeřice

07. 01. 2020 Květina čarodějnic...

Tímto označením můžeme nazývat velmi krásnou a nenáročnou čemeřici. 

Čemeřice (Helleborus) patří do čeledě pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). Původní domovina této trvalky je především Evropa a Asie. Vyskytovaly se v řídkých listnatých lesích.
Čemeřice začínají kvést velmi brzo a to obvykle na přelomu února a března. Když je teplá zima, ukazují se už v lednu.
Kvetou velmi dlouho a postupně vykvétají další květy. Po odkvětu si ještě dlouhou dobu udržují svůj půvab. Zbarvení květů se postupně mění a ve středu se vytváří tobolky plodů.  Květy této “čarodějky“ mají pravidelně uspořádané kališní lístky s výraznými střapatými středy pestíků. Barevnost se nese v odstínech bílé, šedorůžové, růžové, fialové až purpurově červené, dokonce také žluté a nazelenalé. Křížením vzniklo mnoho zajímavých hybridů s květy temně růžovými či panašovanými.
4.jpg
Pro svůj růst vyžadují v zahradách a parcích místa v polostínu až stínu.
Půda by měla být humózní a vlhká. Optimální pH okolo 7.
Na daném stanovišti, během několika let, vytváří větší a bohatší trsy. Velmi dobře se rozmnožují samovýsevem, ale také můžeme množit dělením, a to na jaře po odkvětu.  
Při pěstování čemeřic musíme brát na vědomí, že rostlina je celá jedovatá. Trvalky patří k méně náročným na pěstování. Přílišná péče jim nesvědčí. Stačí pouze odstranit jen odumírající listy.

K nejčastěji pěstovaným čemeřicím na našich zahrádkách patří černá (Helleborus niger), která nese bílé květy. Listy jsou vytrvalé. Květy po odkvetení zezelenají. Dosahuje výšky 30 - 40 cm.
Jméno dostala podle černě zbarveného kořene.
aaaaaaa.jpg
VYŠLECHTĚNY JSOU NAPŘ.TYTO DRUHY:
Helleborus hybridum ‘Madame Lemmonier‘
Nízká trvalka, výška 10-20cm, fantastický druh s krásnými a velkými až 10cm velkými květy. Mají sytou barvu odstínu tmavě pastelově růžové a střed bohatě zdobený množstvím dlouhých žlutých tyčinek, korunkou žlutozelených trubiček a tmavě vínovou bliznou uprostřed. Kvetení: prosinec - duben.

Helleborus hybridum ‘Maestro‘
Nízká trvalka, výška 30-40cm, vyznačují se mramorovanými listy a zajímavou barvou květů od bílé ke starorůžové a po opadání tyčinek zrají do kouřově růžové. Kvetení: prosinec - březen.
 
Helleborus hybridum ‘Ice N‘ Roses Red‘
Trvalka dorůstající do výšky 30-50 cm. Listy jsou složené, jemně pilovité, stálezelené. Květy jsou v odstínech vínové. Kvetení: březen až duben.

Helleborus hybridum ‘Josef Lemper‘
Výška trvalky 35-40cm, velké vzpřímené květy čistě bílé se žlutými tyčinkami. Kvetení: prosinec - leden. 

Helleborus hybridum ‘SP Alice‘
Středně vysoká trvalka, květy nádherně bílé s růžovým okrajem okvětních lístků a zelenožlutým středem. Kvetení: leden

Helleborus hybridum ‘SP Elly‘
Nízká trvalka, výška 30-40cm, okvětní plátky růžově purpurové s výrazným tmavším žilkováním, kvetení: prosinec - březen.

Helleborus hybridum ‘SP Charlotte‘
Nízká trvalka, výška 30-40cm, květy velké až 5 cm široké, nesou výrazně tmavě vínové tečkování na pozadí bílých až bledě růžových plátků, kvetení: leden – duben.

Helleborus hybridum ‘SP John Hopkins‘
Stálezelená trvalka nese tmavě vínovo-červené květy. Kvetení: prosinec - únor. 

Helleborus hybridum ‘SP Lily‘
Nízká trvalka, výška 30-40cm, překrásné květy připomínající plnokvětý leknín, barvy v kombinaci bílé, růžové a sytě růžové, kvetení: prosinec-březen. 

Helleborus hybridum ‘SP Sophie‘
Nízká trvalka, výška 30-40cm, fialově pihovaté květy nádherně žlutozelené, kvetení: leden - duben.

Dále v nabídce máme Helleborus hybridum ‘SP Anja Odoulf‘.

Dekorativní jsou i čemeřice napěstované v nádobách, kterými si můžeme nazdobit různé koše, košíky, stojany či nádoby.