Čemeřice

20. 01. 2018 Květina čarodějnic...

Tímto označením můžeme nazývat velmi krásnou a nenáročnou čemeřici, která pomalu vystrkuje své krásné a atraktivní květy nad vrstvu sněhové peřiny.
  
Čemeřice (Helleborus) patří do čeledě pryskyřníkovitých (Ranunculaceae). Původní domovina této trvalky je především Evropa a Asie. Vyskytovaly se v řídkých listnatých lesích.
Čemeřice začínají kvést velmi brzo a to obvykle na přelomu února a března. Když je teplá zima, ukazují se už v lednu.
Kvetou velmi dlouho a postupně vykvétají další květy. Po odkvětu si ještě dlouhou dobu udržují svůj půvab. Zbarvení květů se postupně mění a ve středu se vytváří tobolky plodů.  Květy této “čarodějky“ mají pravidelně uspořádané kališní lístky s výraznými střapatými středy pestíků. Barevnost se nese v odstínech bílé, šedorůžové, růžové, fialové až purpurově červené, dokonce také žluté a nazelenalé. Křížením vzniklo mnoho zajímavých hybridů s květy temně růžovými či panašovanými.
4.jpg
Pro svůj růst vyžadují v zahradách a parcích místa v polostínu až stínu.
Půda by měla být humózní a vlhká. Optimální pH okolo 7.
Na daném stanovišti, během několika let, vytváří větší a bohatší trsy. Velmi dobře se rozmnožují samovýsevem, ale také můžeme množit dělením, a to na jaře po odkvětu.  
Při pěstování čemeřic musíme brát na vědomí, že rostlina je celá jedovatá. Trvalky patří k méně náročným na pěstování. Přílišná péče jim nesvědčí. Stačí pouze odstranit jen odumírající listy.

K nejčastěji pěstovaným čemeřicím na našich zahrádkách patří černá (Helleborus niger), která nese bílé květy. Listy jsou vytrvalé. Květy po odkvetení zezelenají. Dosahuje výšky 30 - 40 cm.
Jméno dostala podle černě zbarveného kořene.
aaaaaaa.jpg
Dekorativní jsou i čemeřice napěstované v nádobách, kterými si můžeme nazdobit různé koše, košíky, stojany či nádoby.

U nás v ZC si můžete vybrat různé barvy květů… :-)