Hortenzie

01. 07. 2020 Hortenzie .... vznešené a krásné rostliny do každé zahrady
Hortenzie rozdělujeme na tři základní druhy, a to: hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla), hortenzie stromečkovitá (Hydrangea arborescens) a hortenzie latnatá (Hydrangea paniculata).

Hydrangea macrophylla
Kvete bohatými koulemi plných drobných květů bílé, purpurové či růžové barvy.
Květy nasazují na dvouletém dřevu. Půda by měla být stále vlhká, v zimě je třeba zálivku omezit. Modré hortenzie zaléváme měkkou vodou, protože obsah vápníku ve vodě mění modrou barvu na barvu růžovou.

DSC_4149.JPGDSC_4128.JPG
Hydrangera petiolaris
Samopnoucí opadavá liána s příčepivými kořínky. Tvoří plochá talířovitá květenství.
Na podzim se listy zbarvují do žluta a opadávají. Vyžaduje kyselejší, čerstvou, stále mírně vlhkou propustnou půdu a stinná nebo polostinná místa. Využívá se na zkrášlení starých zdí, skalek,
k popnutí starých stromů, zdi domů a zděných plotů.

Hydrangea paniculata “Limelight“
Tato hortenzie je považována za celebrity mezi hortenziemi. Dorůstá 1,5 až 2 metrů.
Pěstovat lze i na přímém slunci. Květy, které mají při rozkvětu  barvu zeleně bílou, se mění na jasně růžovou. Květy kvetou na letošním dřevě, což je chrání před namrzáním.

Hydrangea paniculata “Unique“
Dorůstá 1,5 až 3 metrů. Výška ovlivněna stanovištěm, živností půdy a střihem, jež se provádí na jaře. Kvete na letošním dřevě. Kvete vzpřímeným květenstvím z bílých květů. Stanoviště slunné až polostinné s bohatými a živnými půdami, kde vůbec netrpí mrazy a je plně mrazuvzdorná.

Hydrangea paniculata  “Pinky Winky“
Středně velký keř 1,2 -1,7m vysoký. Roste na všech typech půd, jen hůře na půdách jílovitých a mělkých. Kvete od července do pozdního září. Vykvétají krémově žlutou barvou, kdy od spodu začínají růžovět. Růžové zbarvení se mění do červenorůžové. Mrazuvzdorná. Vyhovuje jí slunné, poloslunné až stinné stanoviště s dostatečnou vláhou.

Druhů hortenzií je velké množství, proto uvádíme co u nás v ZC můžete ještě zakoupit: Hydrangea paniculata 'Litle Lime', 'Diamantino', 'Bobo', 'Sundae Fraise', 'Candle', 'Moonlight', 'Starlight'

Hydrangea arborescens “Annabelle“
Osvědčená odrůda, která se může pěstovat od slunných až po stinná stanoviště, s propustnými a vlhčími půdami. Výška 1 až 1,5 metrů.  Květenství je zeleno bílé a postupně přechází do úplně zářivé sněhově bílé. Kvete od konce července do konce září.

Přijďte si vybrat tu, která vám padne do oka a zkrášlí vaší zahradu...