Vánoční hvězda

25. 11. 2019 … aneb ozdoba českého adventu 

Tato pokojová rostlina z čeledi pryšcovitých pochází z tropické části Mexika a střední Ameriky.
Ve své domovině může dorůstat výšky dvou až čtyř metrů. 
U nás jí také říkáme " VÁNOČNÍ RŮŽE "

Poinsettia je velmi nápadná svými nádherně zbarvenými listy, které tvoří zdánlivý květ.
Samotné květy pryšce jsou ve skutečnosti drobné s nenápadně žlutými tyčinky ve středu rostliny.
hvezda-1.jpg
Vánoční hvězda je i přes své charakteristické období velmi citlivá na chlad a průvan, proto musíme dávat pozor, když si ji neseme z obchodu domů, aby nenamrzla. Potřebuje dostatek světla, a to rozptýleného, než přímé sluneční paprsky.
Teplota v interiéru jí vyhovuje okolo 20ºC . Zalíváme odstátou, vlažnou vodou. Ideální dešťová, ale pokud není ta, volíme měkkou. Substrát se snažíme udržet stále mírně vlhký. Pravidelně můžete i rosit. Vánoční hvězdu přihnojujte hnojivem na kvetoucí pokojové květiny.

Dlouhodobé pěstování vánoční hvězdy je poněkud obtížné, a proto je u nás považována za krátkodobou rostlinu. Pokud bychom se ale chtěli pokusit o její dlouhodobější pěstování a chceme, aby se jí znovu krásně zbarvily listy, musíme být maximálně důslední. 
Rostlina musí několik týdnů stát nejméně dvanáct hodin denně v úplné tmě. V praxi to vyřešíme tak, že rostlině pořídíme neprůsvitný obal a na denním světle ji necháme maximálně 10 hodin denně. Počítejme ale s tím, že bude barevných listenů možná méně nebo bude barva méně intenzivní.
 hvezda2.jpg
Poinsettia se stala symbolem předvánočního období a zdobí tak stoly v každé domácnosti.
Pořiďte si i vy tuto krásnou květinu, ať už v barvě bílé, růžové či klasické červené :)