Růže

11. 06. 2019 Růže je symbolem krásy, lásky a přátelství mezi lidmi...

Nároky
Růže potřebují dostatek slunce. Místa výsušná nebo místa, kde hrozí úpal, nejsou ideální. Ve stínu rostliny méně kvetou a více trpí na choroby a škůdce. Proto se do stinnějších míst vybírají odrůdy, které jsou naprosto zdravé.
DSC_3525.JPG
Vybírat můžete ze široké škály barev od bílé, přes žlutou, oranžovou, červenou, růžovou, barevné kombinace, až po růže netradiční, a to parfémové.
Růže se rozdělují na pnoucí, mnohokvěté, velkokvěté, sadové, půdo-pokryvné, stromkové a historické.

Půda
Vhodné půdy k jejich růstu jsou hluboké, hlinitopísčité až hlinité, s dostatkem humusu a přimeřeným obsahem živin. Studené a mokré jílovité půdy růže nesnášejí.
Růžím vysázeným v půdě vystačí dešťové srážky, protože jejich kořeny jsou dostatečně hluboké. Za déle trvajícího většího sucha nebo na extrémně výsušných místech je nutná vydatná zálivka.
Správná vzdálenost keřů při výsadbě je různá podle jednotlivých skupin růží a intenzitě růstu odrůd. Proto jsou jednotlivé druhy označeny se základním popisem.

Na zimu před mrazy a jarními mrazíky je vhodné k růžím přihrnout vrstvu zeminy, a to 20cm nebo přikrytí listím či chvojím. Stromkové růže chráníme obalem z bílé prodyšné netkané textílie.  

DSC_3531.JPG

„Chcete-li udělat radost, darujte růži“, ať už řezanou nebo v kontejneru :)