Ptactvo…. dobroty do krmítek

10. 12. 2019 Přivítejte malé návštěvníky ve svých zahradách. 
 

Nasypte do kmítek dobroty pro ptáčky, kteří u nás zůstaly a neodlétly do teplých krajin. Živočišná potrava se schovala přes zimní období do země. Je tedy na nás, abychom jim pomohli, ať nestrádají hlady přes zimní období.
Už začátkem listopadu ptáčci vyhledávají potravu v blízkosti našich domovů. Kdo ještě neumístil krmítko, může klidně i teď. Je pouze na vás, zda zvolíte plastová nebo dřevěná. 
Krmivo dávejme do krmítek v menších dávkách. Při mrznutí a vyšší sněhové pokrývce je třeba vložit větší množství. Přikrmovat je možné až do konce března.
ptacek-vnitrek.jpg
Ptáci milují mnoho dobrot, ale jen některá jsou pro ně přímo vhodná. Do krmítka patří mák, lněné semínko, řepka či proso. Slunečnicová semínka jsou pro ně spolehlivým zdrojem energie. I lůj, ovesné vločky, drcené vlašské či lískové ořechy mají v oblibě. V přírodě také můžeme nasbírat plody a bobule, jako jsou jeřabiny, hloh, rakytník, plody černého rybízu a jiné. 
Nikdy neumisťujme do krmítka kuchyňský odpad a zbytky. Takováto potrava totiž ptákům způsobuje velké zažívací potíže a může vést až k jejich úhynu.  

Ptactvo, které můžete zahlédnout u vás v krmítku: 
Strakapoudi - nejraději konzumují lůj nebo tukovou směs
Pěnkavy, zvonci, strnadi, dlaskové, vrabci a kosi - nepohrdnou semeny plevelů a obilovin
Sýkory (koňadra, modřinka, babka, uhelníček, parukářka)  - milují olejnatá semena, lůj a  tukovou směs 
Kosi a kvíčaly - konzumují plody nejrůznějších bobulovin, jablka
 
Do krmítka vkládejme jen takové množství, aby neplesnivělo nebo nehnilo. Okolí krmítka i vnitřek samotného krmítka pravidelně kontrolujeme a uklízíme.
Ptáci velmi rádi uvítají vodu, pro uhašení žízně, ale také proto, že se v ní rádi koupají. 

Nechte vstoupit do svých zahrad malé návštěvníky…. :-)