Ovocné stromky

15. 10. 2018 Ovoce z vlastní zahrady…
 
 
Ukončen podej prostokořených ovocných stromků a drobného ovoce.

Vážení zákazníci, pro letošní rok ukončujeme prodej prostokořenných ovocných stromků a drobného ovoce. V jarní nabídce budou jabloně, hrušně, jeřáby, třešně, meruňky, slivoně, broskvoně….stromkové a keřové červené, černé, bílé rybízy a také angrešty.
 
Ovocné dřeviny můžeme koupit jako kontejnerované nebo prostokořené. Kontejnerované dřeviny můžeme vysazovat prakticky po celou dobu vegetace (mimo července a srpna). V období sucha musíme dodržovat řádnou zálivku. Pokud zvolíme prostokořený rostlinný materiál, musíme dřevinu co nejdříve zasadit. Nejlepší pro výsadbu těchto dřevin je období s dostatkem vláhy, tedy na podzim či na jaře. 

Jak správně vysazovat ovocné stromky?
Před samotným sázením prohlédneme kořenový systém. Poškozené nebo polámané části odstřihneme zahradnickými nůžkami. O něco málo zakrátíme i ty zdravé. Kontrolu provedeme i v korunce větví. Rány po odstřihnutí větví, můžeme zatřít stepařským voskem.
Stromky namočíme na čtyřiadvacet hodin do nádoby s vodou, aby nasály dostatek vláhy.

Vykopeme výsadbovou jámu, která by měla být dost široká i hluboká. Doporučuje se pravidlo: šířka jámy by měla být 1,5 násobkem původního kontejneru. U prostokořeného materiálu musí být dostatečně široká, aby se volné kořeny rozprostřely do šířky.
Původní zeminu, kterou vyjmeme z jámy, smícháme se zahradnickým substrátem obohaceným o humus v poměru 1:1. Humus dodá stromku všechny živiny, které v počátečních fázích růstu potřebuje. Než vložíme stromek do jámy, dáme část upravené zeminy na dno a zatlučeme dřevěné kůly. Kořenový systém rozprostřeme mezi ně.

ovoce-3.JPG
Při výsadbě stromek umisťujeme do stejné výšky, v jaké rostl doposud. Nikdy ne hlouběji. Kořenový krček musí být přesně na úrovni půdy. 
Při zasypávání kořenů dřevinu natřásáváme, aby se zem dostala mezi kořeny a nevznikaly místa vzduchu. Vsypávanou zem postupně ušlapáváme nohou. Poslední část zeminy přimáčkneme jen rukou. Nezapomeneme okolo udělat mísu na zachytávání vody při zálivce. Zasazenou dřevinu přivážeme úvazkem ke kůlům. Důležitá je následná zálivka!

První tvarovací řez můžeme provádět již v předjarním období, pokud jsou teploty kolem 0 °C a nesvítí slunce. U třešní se na první plody můžeme těšit již v následujícím roce v omezeném množství. U jádrovin počítejme několik let. 
 
Obohaťte své zahrady o čerstvé vitamíny. :-)