Cibuloviny

01. 09. 2020 Jejich podzimní výsadba je tady... 

Asi všichni máme rádi, když se na jaře ze země vyklubou nádherně kvetoucí cibuloviny. Ale by tomu tak bylo, musíme je už teď vysázet.
Přestože všechny cibuloviny spojuje způsob růstu, nároky na teplotu půdy a délku zakořenění mají odlišné. Proto musíme jejich výsadbu rozložit podle druhu na celý podzim. 
Většině cibulovin vyhovuje výživná a propustná půda. Vylepšit ji můžeme vyzrálým kompostem či granulovaným kravským hnojem. Pokud je půda nepropustná a těžká, je třeba pro cibulku vyhloubit prostornou a hlubokou jamku a na dno vložit drenáž – písek či drobný štěrk smíšený se zeminou.
Na otázku, kam s nimi, si odpoví každý sám podle své zahrádky. :-)
krokus.jpg

Cibuloviny je možné vysázet do trávníku, kde vytvoří jednobarevné nebo pestré shluky, ozdobit jimi okraje cestiček nebo třeba ozvláštnit spáry dlažby. Některé jsou ideální pod stromy a keře, zvláště pod listnaté, které na jaře před olistěním propouštějí dostatek světla. Půdu zde stačí mělce zrýt (a nepoškodit přitom kořeny stromů) a obohatit listovkou či kompostem. No a velkou parádu nadělají cibuloviny i v květináčích a truhlících, které si navíc můžeme postavit třeba na balkón nebo do interiéru.

Pokud si nejsme jistí hloubkou výsadby, dá se řídit starou zahradnickou poučkou, že vrstva zeminy nad cibulkou by měla zhruba odpovídat trojnásobku její velikosti. Lapidárně řečeno, cibulku o velikosti 5 cm sázíme do hloubky 15 cm, kdežto dvoucentimetrové cibulce stačí centimetrů šest. Většinou se nespleteme.
Na zimu se vyplatí místa s čerstvě vysázenými cibulovinami přikrýt chvojím, slámou nebo listím. Pokud napadá listí ze stromů, nevyhrabáváme je, ale necháme je jako přirozený kryt.

Okrasné cibuloviny škůdcům moc nechutnají, ale vyplatí se cibulky ošetřit proti houbovým chorobám. Přípravků na moření je více, vhodná je například kombinace Sulky a Gliorexu. Moří se postupně. Napřed 6-12 hodin ve 4 % roztoku Sulky (dodržujte informace uvedené na balení přípravku). A následně si připravíme mořící suspenzi z 10 g přípravku Gliorex ve 200 ml vody. Tato suspenze stačí na ošetření 1 kg cibulí. Suspenzi vlijeme na 1 kg cibulí v PE sáčku nebo nádobě a v průběhu 1 hodiny několikrát řádně, ale opatrně protřepeme, aby všechny cibulky byly celé smočené. Pak obsah vysypeme a necháme do druhého dne oschnout. Teprve poté vysazujeme. 

A malý tip na závěr...
Až budete nakupovat cibulky, ujistěte se, že si s prodavačem rozumíte. Pod slovním spojením „podzimní cibuloviny“ si někdo představuje cibuloviny vysazované na podzim, kdežto další cibuloviny na podzim kvetoucí (ty se ovšem vysazují na jaře).

Hurá do jejich výsadby :-)